ZAS: Vera radí, akým štýlom písať...

13. srpna 2012 v 15:30 | Vera (pridala Sherylin) |  ZAS

Som skutočne veľmi rada, že môžem zverejniť tento príspevok.
A prečo? Pretože nepochádza od nás!
Myslím si, že môže byť v mnohých pohľadoch nápomocný, ale posúďte sami.


Akým stylem psát?

Každý styl psaní je naprosto jedinečný, mohou si být sice podobné, ale nikdy ne úplně identické, už kvůli tomu, že každý z nás myslíme jinak. Pro mě je třeba nemožné napodobit styl jiného pisálka.

Takže začnu asi tím, co všichni moc dobře víme - můžeme psát v první (ich forma) nebo ve třetí (er forma) osobě. Pokud první osobu, téměř vždy se jedná o pohled hlavního hrdiny nebo hrdinky. Přenášíte na papír, co si myslí, jaký má pohled na svět nebo co si myslí o okolních lidech, prostě něco, jako kdybyste se v momentě převtělili do jeho těla.

Psaní v První osobě

Výhody - Děj vzniká poměrně rychle, většinou nad tím ani nemusíte přemýšlet a jednoduše píšete. Taky sžívání s hlavním hrdinou jde mnohem lépe, třeba vám nedělá takový problém popsat, jak se v dané situaci cítí a tak dále.

Nevýhody - pohled je až moc subjektivní, dokážete vidět do hlavy pouze jednomu člověku, pokud ovšem nepřeskakujete z jedné postavy na druhou (což je fajn).

Já osobně píšu v první osobě pouze jednorázovky, tento styl mi v dlouhodobém hledisku moc nevyhovuje. A jinak používám první osobu, jen když postava nad něčím přemýšlí.

Taky záleží na tom, jaký používáte čas, jestli přítomný nebo minulý.
Minulý (ukázka z knihy Stmívání):
Stáli jsme s Billym mlčky proti sobě. Po pár vteřinách začalo být mlčení nepříjemné, tak jsem se otočila a vydala se do kuchyně. Slyšela jsem, jak jeho mokrá kola kvílí na linoleu, jak mě následoval.Nacpala jsem sáček do přeplněné horní police ledničky a otočila se, abych se na něj podívala. Jeho hluboce zvrásněný obličej byl nečitelný.

Přítomný - ukázky z knihy Hunger Games - Síla vzdoru
Hlavou mi víří vzpomínky a pokouším se určit, co je pravda a co ne. Jaké události vedly k tomu, že teď stojím mezi troskami svého rodného města? Odpověď není jednoduchá, protože otřes mozku způsobený Johanninou ranou dosud zcela neodezněl a myšlenky se mi chvílemi trochu zamotávají.

Vidíte ten rozdíl?

Psaní ve třetí osobě.

Výhody - Můžete se zaměřit na více osob, aniž byste z děje vytahovali pouze jednu. Hodně dobře se při tom dá popisovat okolnosti děje, což já oceňuji! (neříkám, že to v první osobě nejde, ale v tom to případě asi líp.) Jde přeskakovat z místa na místo. Třeba dva lidé najdou v lese poklad a za pár hodin popisujeme, jak se zloději vrátili na místo a hledají svoje zlaté mince. Třeba.

Nevýhody - Děj se vytváří rozhodně pomaleji, to vím z vlastní zkušenosti, ale samozřejmě nemusí to platit u vás. Pro některé může představovat problém psát tímto stylem. Opět tu existují dvě časové možnosti, v minulém čase se snad píše všechno, co v třetí osobě znám, v přítomném čase je to docela nepředstavitelné, protože se to nevyskytuje tak často.

Samozřejmě, že existuje i kombinace těchto dvou možností v podobě myšlenek, když si daná postava něco říká samo pro sebe nebo uvažuje nad situací nebo naopak někdo se snaží něco popsat vně pohled hl. osoby.

Troufnu si říct, že 80% tvorby, kterou můžeme najít na blozích, je psána v první osobě. Možná, že se mílím a jenom jsem těch stránek jen neviděla hodně. Někdy mi první osoba dost vadí (protože mi to u některých "děl" připadá dost amatérské, něco formou deníčku, ale záhodně bych ji doporučila začínajícím pisálkům).

Styl (jako takový)

Díla každého z nás se neliší jenom pohledem v rámci osob nebo vypravěče, ale jak už jsem se zmínila na začátku, každý píšeme jinak. Podle mě existuje několik kategorií ve stylu psaní.

"Hlavní jsou opisy!"

V takovém díle, klidně v první nebo ve třetí osobě nejvíce převažují popisy děje, míst nebo i myšlenek postavy. Autor se snaží co nejvíce přiblížit čtenářům okolnost a tak jde do hloubky. Většinou se v takovém textu nevyskytují rozhovory, a když už, tak jen velmi málo.

Tento styl mi přijde ze všech z nich nejnáročnější a myslím, že ne každý jím dokáže psát, protože se děj může v mžiku stát nudným. Takovým autorům doporučuji, aby se vytvořili prostředí nebo zápletku, která čtenáře udrží u textu, jelikož se mu příběh může svým pomalým tempem zdát zdlouhavý.

Pozn. Dobře se popisuje, když je na scéně momentálně jen jedna postava.

"Rozhovory!"

Takové dílo je doslova vytvořené z rozhovorů nebo alespoň tvoří jeho základní strukturu. Dialogy jsou opravdu hodně časté, ale na úkor toho zase chybí popisy okolí, pocitů postav a podobně (nebo se vyskytují opravdu v malém množství.) Děj obyčejně doslova letí a díky tomuto rychlému spádu a poněkud nenáročností děje, se povídky nebo knihy čtou opravdu hodně lehce. Tento styl možná používají amatéři, ale kdo říká, že takové povídky nejsou fajn?

Doporučila bych více osvětlit pozadí děje, aby si čtenář mohl lépe rozjet fantasii a vtáhnout se dovnitř textu. Anebo vymyslet opravdu strhující příběh, kdy se čtenář neohlíží na ostatní a jednoduše letí po řádcích dolů, aby se dozvěděl, jak to skončí

"Od všeho trochu"

Kombinace předešlých dvou možností a podle mě i nejlepší styl na psaní. Čtenář má přehled o vzhledu okolí o psychice postav, chvíli může popisovat situaci, co se právě děje a občas to proloží rozhovorem, aby to mělo šťávu.

A otázky na závěr

1) Kterým stylem pí těch tří píšete vy? A který se vám čte nejlépe?
2) Je podle vás na psaní lepší pohled první nebo třetí osoby?

Autorku tohto článku nájdete na TOMTO WEBE. Veľmi pekne jej ďakujeme, že prispela týmto článkom k projektu ZAS.
Ak neviete o čo ide a chcete sa do tohto projektu tiež zapojiť tak tu nájdete HLAVNÝ ČLÁNOK.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Beatrix Beatrix | E-mail | Web | 13. srpna 2012 v 22:02 | Reagovat

Celkom s tebou súhlasím. :) Rada píšem v prvej osobe, ale tu si stále musím dávať pozor na jednu vec - aby som nezačala mlieť. :D Ono sa mi to až samo ponúka, myšlienky postavy úplne prirodzene plynú cez klávesnicu do Wordu...a po chvíli sa spamätám, zistím, že som sa celou stranou nikam neposunula a môžem 90 percent z nej zmazať. :D

Tretia osoba je pre mňa nepohodlná v tom, že sa v každom diele zameriavam najmä na vnútro postáv. No v prípade, že je dej rozprávaný dvoma postavami, je podľa mňa vhodnejšia táto metóda (v prvej osobe je to trochu mätúce).
Najlepšie na písaní v tretej osobe je asi to, že sa nemusím obmedzovať na popisovanie len toho, čo postava môže vidieť/vedieť.

Knihy založené prevažne na rozhovoroch, alebo prevažne na opisoch ma po chvíli unavujú. Pre mňa je optimálny zdravý mix.
Dobrú "rozhovorovú" som ešte nečítala, vo väčšine sa to po chvíli zvrhne na bezcieľne filozofovanie, prípadne stratím prehľad a už neviem, kto čo vlastne hovorí.
No a opisy...tam je nebezpečenstvo jasné - nuda. :) Presne ako hovoríš.

2 Lilly Lilly | Web | 14. srpna 2012 v 13:31 | Reagovat

Já píšu tak, jak mi to vyhovuje.
Někdy dokážu psát ich formou, ale to pak postavy obvyklw střídám.
A z časů upřednostňuju minulý.
Za určitých okolností se mi přítomný čas zdá takový, jako by se to postavě jen rodilo v hlavě
"sedím na prázdném nádraží a řeknu mu  to."
Řekne to doopravdy a nebo si to jen představuje? Možná jsem trochu natvrdlá, ale z tohoto důvodu píšu myslím téměř vždy v minulém čase.
Co se týče dalších podrobností, obvykle píšu rozhovorama - děj pěkně odsýpá, samozřejmostí jsou pocity postav - pokud své myšlenky nevyjadřují nahlas, a popisy děje na zpestření čistého obrazu dialogů :D
Takže nějak tak...

3 Lilly Lilly | Web | 14. srpna 2012 v 13:34 | Reagovat

Nejhorší na tomhle všem je zaškatulkovat se do nějaké krabice. Jak si tak předčítám, co jsem napsala, je to blekotání o ničem... :D

4 Lilly Lilly | Web | 14. srpna 2012 v 13:35 | Reagovat

Stydím se:D (A omlouvám se, že to prostě nemůžu narvat do jednoho věcného komentu:D
To bych nebyla já:D)

5 Beatrix Beatrix | E-mail | Web | 14. srpna 2012 v 14:09 | Reagovat

[2]: Aké blekotanie o ničom? :DD Veď si vyjadrila svoj postoj, presne to chceme. :) Myslím si, že zo všetkých foriem a postupov si každý musí vybrať svoj vlastný spôsob... prípadne aj spôsoby.
Vlastne to znie, akoby si využívala optimálnu kombináciu (teda, čo sa týka mojich čitateľských chúťok :D), takže s tebou súhlasím.

Jediná vec, ktorú som ozaj nikdy nevyužila, je písanie v prítomnom čase (a keď, tak len v kratučkých úsekoch, ktoré som chcela nejako odlíšiť od zvyšku). A dlho mi trvalo, kým som ho začala "akceptovať" v iných knihách, zo začiatku mi pripadal jednoducho čudný. :D

6 Wildhair Wildhair | Web | 14. srpna 2012 v 21:23 | Reagovat

Vau vau! Chvíšu tu niesom a už je tu rozbehnutých plno projektov! :P
Chvála vám ste perfektné.

7 Lill Lill | 16. srpna 2012 v 14:04 | Reagovat

Ja patrím medzi ľudí, ktorý chcú vedieť všetko (to je občas dosť veľký problém lebo samozrejme vedieť sa všetko nedá). tak isto je to aj s moním písaním. Chcem tak veľa vecí napísať, vystihnúť a opísať, až sa v tom niekedy stratím. takmer vždy píšem v tretej osobe, ale nie vždy to u mňa končí iba pri tretej osobe. mylsím tým, niekedy rozprávač je docela zaujímaví, a vyznieva to, ako keby človek dej rozprával  - v jednej poviedke mám tohto krásny príklad kedy celí čas rozpráva príbeh smrť a na konci zasiahne do deja a zobere hl. postavu (niektoré moje diela sú dosť abstraktné :D ).
čo sa týka štýlu, nazvala by som ho atmosferický. snažím sa vytvoriť atmosféru v deji tak, aby si to čitateľ vedel predstaviť, aby mal pocit že sa nachádza v deji. zároveň, nerada až príliš naťahujem dej, lebo uvedomujem si, že potom to nikoho nebaví čítať :D. čo sa týka priamej reči nemám s ňou porblém, akurát niekedy sa vyjadrím až moc odborne a cudzoslovne, že je to trošku ťahšie čítanie :D

8 Tokiohotel-svk: Popcorn Tokiohotel-svk: Popcorn | Web | 22. srpna 2012 v 17:23 | Reagovat

tak tu si to celkom dobre zhrnula :) ja osobne rada píšem treťou osobou.. pretože ako si povedala, všetko opíšem a práve tu sa mi ľahšie tvorí :) kedysi som písala v prvej osobe a dnes by som sa k tomu už nikdy nevrátila.. a okrem toho si všímam, že veľa autorov, čo píšu v prvej osobe na blogu (to sú väčšinou FF poviedky) sú na strašnej úrovni. práve preto že to je zrýchlené a nevedia o čom písať tak opisujú aj ako vidia kľučky na dverách :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Všetky práva vyhradené.