ZAS: 5P Jannie (alebo pravidlá pred písaním)

1. září 2012 v 13:15 | Sherylin Lee |  ZAS

Keďže som sa pripravovala na svoju poslednú skúšku, ktorú som v normálnom termíne spackala, nemala som poslednú dobu čas na komentovanie článkov a dokonca ani na uverejnenie nových príspevkov. Beatrix sa tiež zdržiavala posledné dva dni (ak sa nemýlim) mimo internetu, tak sme nič nepridali. Opozdene, ale predsa, pridávam príspevok od Jannie. Nalaďte sa na päť Pé.

Neboli pět pravidel, kterým se zkrátka před psaním nevyhnu. Jsou užitečné a pomohou vám lépe se do psaní vžít. Já osobně se jimi řídím už nějakou dobu a jde čistě o pravidla, které jsem si postupem času vytvořila sama. Snad to někomu pomůže.

Položení otázky. Zeptám se sama sebe, jestli mám na to dnes opravdu chuť. Chci znovu otevřít ten příběh, pohroužit se do něj a tvořit nové události? Pokud jsou odpovědi kladné, ihned se pouštím do psaní. Člověk přece nemůže psát, když jej to zrovna v tu chvíli nebaví. Je to to samé, jako by vás někdo nutil číst zrovna, když nechcete. Jenže tady ten příběh vytváříte sami, takže se v textu zároveň odráží i vaše nálada. Jste-li šťastní, pochopitelně i váš hrdina bude šťastný. Pokud jste unavení, znechucení, líní, radši nepište. Z vlastních zkušeností vím, že to potom trpí i váš příběh.

Pohodlí. Při psaní se musí člověk cítit dobře a útulně. Nemůžete psát na holé zemi, kde vás věčně něco studí. Do příběhu se musíte vžít a to vyžaduje veškerou vaši pozornost. Dbejte proto na to, abyste seděli nebo leželi na něčem měkkém, bylo vám teplo, neotravovali vás vlasy padající do obličeje. Já osobně se vždycky zabalím do deky, sepnu si vlasy a pak už mi nic nebrání v tvoření.

Příjemný doprovod. Pochopitelně těžko můžete napsat něco hezkého, když v obýváku z televize hlučí fotbal, venku mňoukají kočky a sourozenec opodál hraje nepříjemně hlasitou hru. Chce to pěkně se naladit a i po celou dobu psaní být pozitivně naladěn. Proto není na škodu pustit si do sluchátek hudbu. Hlavně si vyberte styl, při kterém se vám píše dobře. Já například nikdy nemůžu psát při písničce, jejímž slovům rozumím, protože pak mě to ruší. Když píšu smutnou scénu, pustím si nějakou tklivou klavírní skladbu, když jde o veselé epizody, chce to něco divokého.

Proudění fantazie. Jak rozproudit svoji fantazii, aby plně pracovala a dala vám možnost vytvářet nové a neviděnné situace? Musíte jí v tom trošku pomoct, protože ne vždy je mozek ochotný pracovat. Na chvíli zavřete oči a ponořte se zcela do svých myšlenek. Zapomeňte na to, co se ten den událo a myslete pouze na svůj příběh. Představte si, že jste někde se svým hrdinou a povídáte si s ním. Pak už to půjde samo.

Předčítání. Stává se vám někdy, že otevřete soubor se svým dílkem a najednou netušíte, jak a kde jste minule skončili? Nejjednodušší způsob je, přečíst si předchozí kapitolu. Ale nahlas. Proč? Když text uslyšíte přímo, nejen ve své hlave, snáze objevíte chyby a nedostatky v příběhu i gramatice. Můžete text někomu předčítat. Třeba své staré babičce, kočce nebo křečkovi. Může to pomoct také k novým nečekaným závěrům, které vás během čtení napadnou. Proto nebuďte líni a čtěte své dílo. Nikdy nevíte, jak moc vám to může pomoci.

Pôvodne článok nájdete na TEJTO ADRESE u Jannie.
Ďakujeme jej pekne za príspevok a dúfame, že keď najbližšie niečo takéto vytvorí, opäť sa nám ozve.

Ak chcete pridať vlasný názor, tip, ako písať, kliknite na klikačku a dozviete sa ako na to.

Príspevok uverejnila
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vera Vera | Web | 1. září 2012 v 18:46 | Reagovat

Já mám náladu na psaní téměř pořád :) ale horší je o to se do psaní dostat, to mi nejde, jelikož mě stále rozptyluje milion věcí - hluk, mladší sestra, zase hluk, internet (ten obzvlášť), neustále po mě každý něco chce, takže když napíšu větu, hned musím zase odejít :D
Já když píšu, mám vlasy stažené do drdolu, aby mě nelezli po krku. (protože jak jsi naznačila - to vadí :)
Píšu spíš v noci, protože je větší klid , když všichni spí.
Hudba mě většinou od psaní odtahuje, protože se soustředím na ni a ne na psaní, nejraději mám ticho, když už si pouštím skladbu, tak si se v ní nesmí zpívat :)
Když potřebuji vědět, jak by měl příběh jít dál, někam si sedne (třeba ven) nebo se jdu projít a u toho přemýšlím. Nemám ráda vymýšlení typu - teď hned musím napsat pokračování. Protože si to člověk nemůže nechat projít hlavou a unikne mu tak spoustu věcí a potom zjistí, že to musí přepsat, protože se mu ta zápletka nelíbí.
Stává se mi to. Stává :) nedávno jsem otevřela povídku, na kterou jsem nesáhla asi 3/4 roku a tak ležela ladem. Musela jsem si spousty věcí přečíst znovu, abych se do toho dostala. čtu si to po sobě, to ano, ale potichu. Protože jde z mého pokoje všechno slyšet...
Opravdu krásný článek! :D

2 Mniška Mniška | Web | 1. září 2012 v 18:46 | Reagovat

Tak Sherylin, doufám, že zkouška dopadla dobře, to ze srdce přeji!
A k příspěvku. Začíná se mi tenhle projekt líbit, různí lidé zatím radí různě a dost, řekla bych užitečně. Co se týče těchto pěti bodů, už vlastně z nich některé i praktikuji, co se týče například té hudby. Zcela určitě mne zaujaly hlavně poslední dva body. Moje paměť už také není, co bývala a dost často se mi stává, že už přesně nevím, o čem jsem to vlastně psala a nepamatuji si takové detaily, které zatím chci jakoby skrýt, aby to nebudilo takovou pozornost, ale přitom je to ve skutečnosti dost důležité. Takže předčítání nahlas si zkusím.
Proudění fantazie. Povídat si se svým hrdinou, to zní jednoduše zajímavě a také to vyzkouším.
Děkuji za velmi užitečné rady a vůbec za pěkně napsaný článek!

3 Tins Tins | 1. září 2012 v 22:37 | Reagovat

Doteraz som sa nikdy nezamýšľala nad tým, čo pred písaním robím.  Väčšinousi pustím hudbu. Skladbu, vktorej sa nespieva, iba hrá nejaký nástroj. Pohodlie je tiež dôležité. Ja si (hlavne v zime) obujem teplé papučky. Chuť ?  Musí ma kopnúť múza. Chvíľa keď popri myšlienkach nestíham písať... Inak, ako Jannie podotkla, to nemá význam. Proudení fantazie... Predstava rozhovoru s mojou hrdinkou je super. Určite to vyskúšam. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Všetky práva vyhradené.