ZAS: Vera sa pýta: rezerva alebo nie?

5. září 2012 v 22:04 | Sherylin Lee |  ZAS

Tento článok môže zaujať hlavne blogujúcich (s)pisovateľov.
Vera tentokrát prispela článkom, ktorý je na zamyslenie.
Ako ste vlastne na tom s rezervami?

Tento článek platí pouze pro ty, kteří si svoji tvorbu zveřejňují na internetu, protože ostatní tohle téma ani nepotřebují řešit.

Jde vlastně o tohle - Když píšete povídku na pokračování, napíšete si před zveřejněním jedné z nich ještě ku příkladu jednu či dvě jak se říká do zásoby? Abyste v případě nouze mohli nějakou přidat, pokud by vás nálada ke psaní náhle přešla nebo o víkendu odjíždíte na chatu a nedostanete se k počítači? Anebo patříte k těm salámistům (mezi které patřím i já) kteří to, co dopíšou, okamžitě hodí na blog? :D

REZERVOVAT NEBO NE?

Aneb, co je lepší? Názory se mohou různit. Někomu může vyhovovat jedna možnost, tomu dalšímu zase ta druhá.

Výhody psaní dopředu

- rezerva
To je důvod, proč to vlastně děláte. Jak už jsem se zmínila, nemusíte si při vaší nepřítomnosti dělat hlavu s tím, co přidat, aby čtenáři měli co číst :)

- možnost něco změnit
Pokud jste napsali něco a dejme tomu, že se o dvě kapitoly to NĚCO rozhodnete změnit, nemusíte čtenářům motat hlavy, co je a co není. Takto vlastně máte "náhled do budoucna" :D Taky už (pokud píšete z hlavy) máte o ději větší přehled, nemůže se vám stát, že zamrznete. A když už, tak si získáte třeba i týden zase na rozmrznutí.

- klid
Nemusíte se se psaním nijak stresovat a cítíte se ve větší pohodě. Já píši jednu povídku (MIMO blog) a musím říct, že je to fakt úplně něco jiného! Třeba já konce kapitol hrozně usekávám, jen abych to už měla napsaný :) (a tak různě...)
A teď nevýhody

- mezera (čas potřebný na vytvoření rezervy)
Snad asi jediná nevýhoda. Napsat tři, čtyři kapitoly dopředu vám týden zabere určitě (no, záleží, jakou máte rychlost psaní) Ale pokud začínáte s novou povídkou, tak ji začněte psát chvíli před ukončením té starší :D

No a závěr?


Vidíte sami. Seznam výhod jasně převažuje :D. Já sama hodlám přejít na rezervu, jakmile nějakou povídku dopíšu, protože se jenom tak vyhnu MEZEŘE :)
A co vy, jak jste na tom? Píšete si kapitoly o rezervy nebo jste jako já, kteří dopsanou věc ihned publikují? :D

Nebo ještě něco - povídku nejdřív dokončit a potom ji až dávat na blog! Třeba píšete dvě, z toho si publikujete jednu a tu druhou dáváte o rezervy?


Za článok by sme sa chceli poďakovať Vere, veľmi aktívnej prispievateľke do tohto projektu.
Ďakujeme.
Autorku nájdete na TOMTO BLOGU.

Ak chcete svojím článkom prispieť, ale neviete ako na to, kliknite na ikonku:

Príspevok uverejnila
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Liss Liss | Web | 5. září 2012 v 22:10 | Reagovat

Je to hodně zajímavý článek. je to všechno moc pěkný, ale pro mě ne. Když mám mezi kapitolami jen týden, tak jsem fakt dobrá. Psaní mi trvá dost dlouho, takže nežž bych si nějakou rezervu vytvořila, ležel by blog půl roku bez ladu a skladu. Neprodukuju takové množství textu, aby tohle bylo proveditelné. Takže já jsem rozhodně salámista, jak jsi psala. (nevím, co to znamená, ale líbí se mi to slovo. :D)

2 červenovlasá červenovlasá | Web | 6. září 2012 v 17:22 | Reagovat

jsem salámista jako poleno :D
vesměs co napíšu, to zveřejním, samozřejmě, až po určité délce a ději, aby kapitoly mělo vůbec cenu přidávat.
a musím plně souhlasit s komentářem nade mnou, jsem na tom totiž stejně :D

3 Beatrix Beatrix | E-mail | Web | 6. září 2012 v 18:12 | Reagovat

Zaujímavá otázka.

Pol roka som praktizovala písanie na spôsob "salámista" a za ten polrok som napísala viac, než za dva roky predtým dokopy.
Bolo to náhodou v pohode, pridávala som nové kapitoly raz za týždeň (čiže som nutne za týždeň musela napísať len asi päť strán, čo sa dá vždy, nech je akokoľvek rušno v škole), v príbehu som už mala prehľad (písala som druhú verziu), bol premyslený do konca.

Podľa mňa je dôležitejšie nechať každú kapitolu kúsok odležať. Zo začiatku sa mi to ešte aj darilo, no ku koncu to skĺzlo k tomu, že som písala deň pred zverejenením a odležanie bolo...chabé. :D

Nepremyslený príbeh (teda taký, čo viac-menej vymýšľam za pochodu) som zatiaľ nezverejňovala, práve kvôli tomu, čo hovoríš - čokoľvek sa môže zmeniť, môžem zistiť, že nejaká postava je tam navyše, alebo je zle napísaná, že nejakú scénu musím vyhodiť...a podobne.
Dve kapitoly dopredu veľkú zmenu neurobia. Aspoň u mňa nie :)

4 Natali Natali | Web | 6. září 2012 v 20:44 | Reagovat

Já sice nepřidávám žádné povídky na pokračování (aspoň ne teď ;) ), jen jednorázovky, ale jsem člověk, který ve všem musí mít jistotu, takže bych si nejspíš psala pár kapitol dopředu, jinak bych neměla dobrý pocit :D Ale každý to má jinak, každý preferuje jiný systém :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Všetky práva vyhradené.